Hava Nagila: The Movie (2012)

Hava Nagila: The Movie (2012)

Reżyser: Roberta Grossman

Scenariusz: Sophie Sartain

Zdjęcia: Michael Chin

Produkcja: USA, Ukraina, Izrael

Gatunek: Dokument

Premiera w kinach Polska: brak danych

Czas trwania: 75 min.

Najbardziej popularna i najbardziej rozpoznawana na świecie pieść żydowska. Podbiła cały świat i znana jest nie tylko społeczności żydowskiej. Wykonywali ją Harry Belafonte, Bob Dylan, Connie Francis, Glen Campbell, a nawet Elvis Presley. Różne jej wersje można było usłyszeć m.in. w wersji pop, rock, havy metal, techno, disco, a nawet ktoś przerobił ją na dzwonek w telefonie. Ze względu na popularność tej pieśni reżyserka Roberta Grossman postanowiła sprawdzić jak to się wszystko zaczęło.

Cała historia zaczyna się na Ukrainie, w miasteczku Sadagóra. To tam narodziła się melodia, która miała pomóc wiernym w wyrażaniu swojej radości, miłości do Boga. Melodia była czymś w rodzaju modlitwy. Towarzyszyła ona lokalnym żydom nie tylko podczas modlitw, ale też w codziennym życiu. Melodia zaczęła wychodzić poza Ukrainę i tak krok po kroku dotarła do Stanów Zjednoczonych. Wpierw jednak trafiła do Jerozolimy, gdzie do melodii dodano tekst. Oczywiście nie mogłoby się obyć bez konfliktu. Dwie żydowskie rodziny sprzeczają się od lat o to kto jest twórcą słów. Jedni uważają, że jest to znany kantor Abraham Zewi Idelsohn, który słowa zaczerpnął z psalmów. Natomiast po jego śmierci do autorstwa przyznał się Mosze Natanson, któremu Idelsohn miał – jako dwunastolatkowi – zadać pracę domową, którą było właśnie napisanie słów do melodii Hava Nagila.

Tego obecnie nikt nie jest w stanie rozstrzygnąć. Spór jednak nie przeszkodził temu, aby pieśń ewoluowała i stałą się światowym przebojem. A w społeczności żydowskiej, żadna okazja ślub czy święto Chanuki nie może się bez niej obejść.

Opis Gosia Stanek. Zdjęcie i plakat strona producenta Katahdin Productions.

Obsada:

Harry Belafonte – on sam

Glen Campbell – on sam

Connie Francis – ona sama

The Klezmatics  – oni sami

Danny Maseng  – on sam

Leonard Nimoy – on sam

Rusty Schwimmer – narratorka

Regina Spektor – ona sama

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − 5 =