Cykl: Lekko zapomniani – Werner Herzog

Cykl lekko zapomniani – Werner Herzog

Reżyserzy lekko zapomniani. Werner Herzog urodzony 5 września 1942 roku w Niemczech. Reżyser uznanie i międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki filmowi fabularnemu „Aguirre, gniew boży” (1972) z Klausem Kinskim. Później zrealizował głośną „Zagadkę Kaspara Hausera” (1975) z Brunem S. w roli głównej. I kolejne filmy, które były stałymi gośćmi festiwali, konkursów, przeglądów. Zdobywały nagrody na wszystkich najbardziej prestiżowych festiwalach. W jego filmografii znajdziemy też filmy: „Stroszek” (1977), „Nosferatu wampir” (1979), „Woyzeck” (1979), „Fitzcarraldo” (1982). Reżyser przez całą swoją karierę dzielił czas pomiędzy film fabularny, dokument i krótki metraż, od którego zaczynał w 1962 roku, kiedy nakręcił film „Herakles”, w którym porównywał współczesnych siłaczy z mitycznymi herosami.

Ciekawostka: zanim został reżyserem był m.in.. skoczkiem narciarskim (ponoć nieźle się zapowiadał), stróżem na parkingu, komiwojażerem. Pracował też w hucie metali m.in. po to, aby zdobyć pieniądze na swój debiut. Był reżyserem samoukiem. W filmach zawsze bohaterami byli ludzie nieprzeciętni, wrażliwi indywidualiści.

Tak z ciekawości przejrzałam platformy, czy można na nich znaleźć filmy w reżyserii Wernera Herzoga. I trafiłam na poniższe filmy.

HBO GO:

Spółka rodzinna” (2019). Film zrealizowany w konwencji dokumentu opowiada o przedsiębiorcy – Yuichi Ishii, który zajmuje się odgrywaniem ról członka rodziny dla swoich klientów. Sprawa komplikuje się przy zleceniu, w którym wciela się w rolę zaginionego ojca dwunastoletniej dziewczynki. (HBO GO)

Inferno” (2016) – film dokumentalny. Dzięki niesamowitym ujęciom erupcji oraz płynącej lawy Werner Herzog uchwycił prawdziwą potęgę wulkanów i ich znaczenie w tubylczych praktykach duchowych. (Netflix)

Królowa pustyni” (2015) – fabularna biografia Gertrude Bell. W Roli głównej Nicole Kidman. (Cineman, Netflix)

Zły porucznik” (2009) – sierżant Terence McDonagh bohatersko ratuje więźnia. Awansuje na porucznika. Jednak coraz gorzej radzi sobie z prywatnym życiem, co przekłada się na jego pracę. Przyznam, że film delikatnie mówiąc – średni. W rolach głównych Nicolas Cage, Val Kilmer i Eva Mendes. (Cineman)

Operacja świt” (2006) – amerykański pilot dostaje się do niewoli w czasie wojny w Wietnamie. Historia jego ucieczki z niewoli. Christian Bale w roli głównej. Polecam film. (Cineman)

Synu, synu, Cóżeś ty uczynił?” (2009) (TVP VOD, Prime Video)

Grizzly Man” (2005) (Apple TV)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *