Czy ufasz temu komputerowi? (2018)

Czy ufasz temu komputerowi? ” (2018)

Do You Trust This Computer?

Reżyser: Chris Paine

Scenariusz: Mark Monroe

Zdjęcia: Thaddeus Wadleigh

Produkcja: USA

Gatunek: dokument

Premiera w kinach Polska: brak danych

Czas trwania: 76 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Czy w pełni ufasz swojemu komputerowi? Czy masz nad nim kontrolę i znasz jego prawdziwe intencje? Nowy typ samouczących się komputerów zaczyna zmieniać nasze życie nie do poznania, a wiąże się to z nieznanymi dotąd wyzwaniami i niebezpieczeństwami. Czy to zwiastun nowej epoki, czy raczej wieszczący koniec ludzkości wynalazek? Film pokazuje mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji. Stephen Hawking określił ją mianem największego zagrożenia dla ludzkości, a film naświetla, jakie wiąże się z tym ryzyko i kto nim dziś zarządza.

Reżyser Chris Paine ostrzega, że nawet najbardziej prymitywna sztuczna inteligencja może zniszczyć demokrację skuteczniej niż cokolwiek innego. Z kolei profesor na Uniwersytecie w Standford Jerry Kaplan twierdzi, że maszyny są naturalnymi psychopatami, a sztuczna inteligencja wcale nie musi być zła, aby zniszczyć ludzkość, jeśli tylko ta stanie na drodze do realizacji wcześniej zaprogramowanego celu. Co gorsza, budujący sztuczną inteligencję naukowcy nie do końca rozumieją zasady jej działania, dlatego nie musi być ona wcale wyjątkowo inteligentna, aby wywołać kryzys na globalną skalę.

Komputery są dziś przecież wszędzie, a smartfony wiedzą o nas wszystko. Znają numery kont bankowych, telefony do najbliższych, kalendarz dnia, to, co kupujemy, czego słuchamy, z kim się umawiamy, a nawet nasz głos. Program komputerowy może już dzisiaj pokonać człowieka w szachy, a roboty wykonują szereg operacji medycznych, a także zawody niebezpieczne dla człowieka. Na razie im ufamy, ale co zrobimy, gdy inteligentne drony wymkną się nam spod kontroli i zaczną nagle same identyfikować ludzkie cele i do nich strzelać?

Źródło materiały prasowe: Against Gravity.

Obsada:

James Barrat

Rana El Kaliouby

David Ferrucci

Christine Fox

Sean Gourley

Hannes Grassegger

Brian Herman

Eric Horvitz

Hiroshi Ishiguro

Enrique Jacome

Jerry Kaplan

Michal Kosinski

Raymond Kurzweil

Hod Lipson

John Markoff

Elon Musk

Andrew Ng

Jonathan Nolan

Scott Phoenix

Stuart J. Russell

Peter Singer

Max Tegmark

Sebastian Thrun

Tim Urban

Justin Wisz

Shivon Zilis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *