Obietnica Pandory (2013)

Obietnica Pandory  (2013)

Pandora’s Promise

Reżyseria: Robert Stone

Produkcja: USA

Głośny film w reżyserii nominowanego do Oscara dokumentalisty Roberta Stone’a. Skojarzenia z bronią masowego rażenia oraz tragedia w Fukushimie sprawiły, że dla wielu ludzi pojęcie energetyki jądrowej stało się synonimem lęku i globalnego zagrożenia. Co jeśli takie opinie są bezpodstawne – czy potrafimy pozbyć się uprzedzeń? Czy źródło energii, które budzi tyle obaw, w rzeczywistości może być jedynym ratunkiem przed katastrofą klimatyczną?

Przyjęty entuzjastycznie na festiwalu Sundance i na innych ważnych przeglądach kina niezależnego film Roberta Stone’a stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne. Reżyser przygląda się osobistym historiom znanych ekologów, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej i walczą obecnie o jej rozwój. Stone zabiera widza w podróż, śledząc proces przemiany głównych bohaterów i analizując fakty oraz mity związane z tym sposobem wytwarzania energii elektrycznej.

„Obietnica Pandory” (tytuł oryginalny: Pandora’s Promise) to wykraczająca poza schemat opowieść o procesie kształtowania się przekonań, która wprowadza widzów w trwającą od lat debatę społeczną na temat znaczenia energii jądrowej.

Materiały dystrybutora Gutek Film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *