Życie Jane (2010) 

Życie Jane (2010)

Jane’s Journey

Reżyser: Lorenz Knauer

Scenariusz: Lorenz Knauer

Zdjęcia: Richard Ladkani

Muzyka: Wolfgang Netzer, Christian Heyne

Produkcja: Niemcy

Gatunek: Dokument

Czas trwania: 107 min.

„Życie Jane” to zachwycająca i niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o Jane Goodall – jednej z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych kobiet naszych czasów, znanej na całym świecie społecznej aktywistce, ikonie ekologii i badaczce zachowań szympansów.

Ponad 20 lat temu, 75-letnia dziś Goodall, porzuciła zawodową karierę oraz prywatne życie, aby całą energię i uwagę poświęcić aktywności na rzecz ocalenia naszej zagrożonej wyginięciem planety. Od tego czasu, przez 300 dni w roku podróżuje po świecie z misją szerzenia nadziei na lepszą przyszłość.

W filmie towarzyszymy Goodall w tej nieustannej niesamowitej podróży, przemierzając z nią razem kilka kontynentów. Oglądamy ciekawe archiwalia przedstawiające ekscytującą przeszłość brytyjskiej badaczki: szczęśliwy dom rodzinny w brytyjskim Bournemouth, gdzie spędziła dzieciństwo, pierwszy wyjazd do Afryki, małżeństwo oraz jej drugi dom – Narodowy Park Gombe nad jeziorem Tanganika w Tanzanii, gdzie pół wieku temu rozpoczęła przełomowe badania i dokąd co roku powraca, aby naładować baterie. Film dokumentuje również niesamowitą i godną podziwu relację, jaką Goodall potrafi nawiązać zarówno z dzikimi i udomowionymi zwierzętami, jak i z innymi ludźmi: począwszy od hollywoodzkich gwiazd, po niedożywione afrykańskie dzieci, żyjące w obozach dla uchodźców. Jej szczera postawa wzbudza szacunek instytucji, autorytetów w dziedzinie polityki, kultury i sztuki oraz prywatnych osób, w tym gwiazd Hollywood, takich jak: Angelina Jolie czy Pierce Brosnan. Wisława Szymborska uznała Jane Goodall za jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów, którą chciałaby poznać.

Opis i zdjęcia dystrybutor: Against Gravity.

Obsada:

Jane Goodall – ona sama

Angelina Jolie – ona sama

Pierce Brosnan – on sam

Dale Peterson – on sam

Michael Aisner – on sam

Judy Waters – ona sama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *