Acasa, mój dom (2020)

Acasa, mój dom (2020)

Acasa, My Home

Reżyseria: Radu Ciorniciuc

Scenariusz: Radu Ciorniciuc

Zdjęcia: Mircea Topoleanu, Radu Ciorniciuc

Produkcja: Rumunia, Finlandia, Niemcy

Gatunek: Dokument

Czas trwania: 85 min

Na mokradłach bukaresztańskiego rezerwatu przyrody mieszka od lat wielodzietna romska rodzina. Pewnego dnia jej życie ulegnie radykalnej zmianie. Zgodnie z miejskimi planami zagospodarowania terenu tutejsi mieszkańcy muszą przenieść się do przydzielonego im mieszkania w bloku. Zwłaszcza dla dzieci, które żyły dotychczas blisko natury, w otoczeniu licznych zwierząt domowych, okazuje się to prawdziwą rewolucją. Poprawiają się warunki sanitarne, ale równocześnie pojawiają się szkolne obowiązki i nieznane dotychczas problemy, wynikające z odmiennego stylu życia.

Materiały: Krakowski Festiwal Filmowy

Przez 20 lat rodzina Enache, dziewięcioro dzieci i ich rodzice, mieszkała na dzikich terenach bukaresztańskiej delty, opuszczonego zbiornika wodnego znajdującego się na rogatkach tętniącej życiem metropolii. Jej członkowie spali w chacie na brzegu jeziora, łowili rękami ryby i żyli zgodnie z rytmem wyznaczanym przez pory roku. Kiedy na terenie delty zaczyna powstawać park narodowy, bohaterowie zmuszeni są porzucić swój niekonwencjonalny styl życia i przeprowadzić się do miasta, gdzie zamiast wędki każdy trzyma w ręku smartfona, a dzieci zamiast bawić się popołudniami uczą się na lekcjach czytania i pisania. Członkowie rodziny z trudem aklimatyzują się do życia w nowoczesnej cywilizacji i walczą, żeby przeprowadzka nie odbiła się na ich wzajemnych relacjach. Każdy z nich zaczyna kwestionować swoje miejsce w świecie i zastanawiać się nad swoją przyszłością. Acasă, mój dom to opowieść o Goliacie i Dawidzie, tylko tym razem ten drugi przegrywa w starciu. Film dokumentalny opisujący losy żyjącej na łonie natury rodziny, którą system zmusza do przeniesienia się do betonowej dżungli.

Opis HBO GO.

Nagrody:

Nagroda za zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance. Nagroda Złoty Róg – główną nagrodę w konkursie dokumentalnym na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + dwanaście =