American Gangster (2007)

American Gangster” (2007)

American Gangster

Reżyser: Ridley Scott

Scenariusz: Steven Zaillian

Zdjęcia: Harris Savides

Muzyka: Marc Streitenfeld

Produkcja: USA

Gatunek: kryminał, dramat

Premiera w kinach Polska: 25.01.2008

Czas trwania: 142 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Film „American Gangster” opowiada prawdziwą historię działającego w latach 70-tych na ulicach nowojorskiego Harlemu i otoczonego kultem przestępcy, który zyskał władzę stając się jedną z najbardziej bezlitosnych postaci przestępczego świata, a został ujęty przez nieustępliwego gliniarza, którego motorem działania było przywrócenie porządku na ulicach.

We wczesnych latach 70-tych XX wieku, korupcja w szeregach nowojorskiej policji była na porządku dziennym, dzięki czemu mafia mogła działać stosunkowo bezkarnie, sprzedając tysiące kilogramów narkotyków. Uprzywilejowana i nietykalna klasa białych płaciła miliony dolarów nowojorskim sędziom, prawnikom i policjantom, aby utrzymać te obustronnie korzystne relacje. La Cosa Nostra i jej podwładni byli nie do pokonania.

Do momentu, kiedy pojawił się czarny „przedsiębiorca” Frank Lucas (Washington) i przejął stawkę w grze. Wcześniej niezauważalny, cichy pomocnik Bumpy’ego Johnsona, jednego z czołowych szefów czarnej mafii, Lucas zaczyna budować własne imperium po nagłej śmierci szefa. Chociaż nigdy nie uczęszczał do szkoły, dysponował sporą wiedzę zebraną na ulicy. Zastosował ją – łącznie z własną pomysłowością i ściśle biznesową etyką – aby przejąć kontrolę nad handlem narkotykami. Zasypywał ulice czystszym, tańszym towarem wykluczając z gry czołowe syndykaty i stając się gwiazdą w świecie handlarzy narkotyków.

Źródło materiały prasowe: UIP.

Obsada:

Russell Crowe – Richie Roberts

Denzel Washington – Frank Lucas

Chiwetel Ejiofor – Huey Lucas

Cuba Gooding Jr. – Nicky Barnes

Josh Brolin – Detektyw Trupo

Robert C. Kirk – Kapitan Policji

Leesa Rowland – Angie Dickinson

Common – Turner Lucas

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 4 =