Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché (2018)

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché” (2018)

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Reżyser: Pamela B. Green

Scenariusz: Pamela B. Green, Joan Simon

Muzyka: Peter G. Adams

Produkcja: USA

Gatunek: dokumentalny

Premiera w kinach Polska: 14.08.2020

Czas trwania: 103 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak niezwykła jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.  

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

W Bądź sobą…, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.

Źródło materiały prasowe: Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.

Obsada:

Peter Bogdanovich – on sam

Geena Davis – ona sama

Julie Delpy – ona sama

Peter Farrelly – on sam

Jodie Foster – narrator

Ben Kingsley – on sam

Kevin MacDonald – on sam

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 2 =