Bellingcat: prawda w czasach postprawdy (2018)

Bellingcat: prawda w czasach postprawdy” (2018)

Bellingcat: Truth in a Post-Truth World

Reżyser: Hans Pool

Scenariusz: Hans Pool

Zdjęcia: Hans Pool

Muzyka: Binkbeates

Produkcja: Holandia

Gatunek: dokument

Premiera w kinach Polska: brak danych

Czas trwania: 88 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Bellingcat to pierwszy w historii obywatelski internetowy serwis śledczy zajmujący się ujawnianiem prawdy o współczesnych zagadkowych sprawach – od katastrofy katastrofy lotu Malaysia Airlines 17 po tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Cywilna grupa dochodzeniowa powstała w 2014 roku z inicjatywy blogera Eliota Higginsa, a następnie rozszerzyła swój zasięg o międzynarodową sieć badaczy, którzy analizują konflikty i wystawiają informacyjne agencje i rządy na próbę.

Skutecznie wykorzystują wiedzę na temat mediów społecznościowych, technik rekonstrukcji, analiz audio i innych nowoczesnych cyfrowych metod badawczych oraz crowdsourcingu, dzięki czemu okazują się szybsi, skuteczniejsi i bardziej innowacyjni od tradycyjnego dziennikarstwa śledczego. Film pokazuje, jak działa Bellingcat i dlaczego zyskuje tak znaczący status jako źródło informacji.

Reżyser przeprowadził wywiady z członkami grupy w Niemczech, Holandii, Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Pokazał ich bieżące badania, jak również głośne sprawy, o których już informowali. W czasach, gdy rządy rozpowszechniają fake newsy, by wywołać zamieszanie i niepewność, coraz trudniej jest znaleźć prawdę. I to właśnie uprawiana masowo propaganda, która ją zastępuje, napędza Bellingcat. Czy dziś można jeszcze komukolwiek wierzyć? Sukces Bellingcata pokazuje, jak zmienia się nasz świat w obliczu nowych technologii i mediów społecznościowych, gdy rządy coraz częściej tracą wiarygodność, a tradycyjne gazety zmniejszają się zarówno pod względem znaczenia, jak i zasięgu.

Źródło materiały prasowe: Against Gravity.

Obsada:

Roman Dovrokhotov – on sam

Christiaan Triebert – on sam

Eliot Higgins – on sam

Claire Wardle – ona sama

Veli-Pekka Kivimäki – on sam

Jay Rosen – on sam

Wilbert Paulissen – on sam

Moritz Rakuszitzky – on sam

Aric Toler – on sam

Timmi Allen – on sam

Hadi Al-Khatib – on sam

Alexa Koenig – ona sama

Aidan White – ona sama

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 20 =