Contagion – Epidemia strachu (2011)

Epidemia strachu” (2011)

Contagion

Reżyser: Steven Soderbergh

Scenariusz: Scott Z. Burns

Zdjęcia: Steven Soderbergh

Muzyka: Cliff Martinez

Produkcja: USA

Gatunek: thriller

Premiera w kinach Polska: 28.10.2011

Czas trwania: 106 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Podróżna sięga do miski z przekąskami na lotnisku, a następnie podaje swoją kartę kredytową kelnerce. Spotkanie biznesowe zaczyna się od podania sobie rąk na powitanie. Ktoś kaszle w zatłoczonym autobusie. Jedno zetknięcie. Jeden moment. I śmiertelny wirus się przenosi. Po powrocie Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow) z delegacji w Hong Kongu do Minneapolis okazuje się, że zmęczenie odczuwane po długim locie wywołane jest jednak przez wirusa. Dwa dni później Beth Emhoff umiera na ostrym dyżurze, a lekarze oznajmiają jej pogrążonemu z szoku i żałobie mężowi (Matt Damon), że nie mają pojęcia dlaczego.

Wkrótce inne osoby zaczynają mieć identyczne objawy: suchy kaszel i gorączka, a następnie atak, wylew krwi do mózgu… i ostatecznie śmierć. W Minneapolis, Chicago, Londynie, Paryżu i Hong Kongu liczby zachorowań rosną szybko: z jednego przypadku robią się cztery, potem szesnaście, setki i tysiące. W wyniku niezliczonych interakcji międzyludzkich, które składają się na przeciętny dzień, zaraza rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. Wybucha pandemia.

W amerykańskim ośrodku zajmującym się kontrolą chorób i profilaktyką (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) naukowcy zwierają szyki, aby złamać kod wyjątkowego patogenu, który cały czas ulega mutacji.

Podczas gdy wirus zbiera coraz większe żniwo, a ludzie starają się zabezpieczyć siebie samych i swoich najbliższych w poróżnionym społeczeństwie, aktywista i bloger (Jude Law) twierdzi, że ludziom nie mówi się prawdy o tym, co się dzieje, i wywołuje epidemię paranoi i strachu równie zaraźliwą jak sam wirus.

Źródło materiały prasowe: Warner Bros.

Obsada:

Marion Cotillard – Dr Leonora Orantes

Matt Damon – Mitch Emhoff

Laurence Fishburne – Dr Ellis Cheever

Jude Law – Alan Krumwiede

Gwyneth Paltrow – Beth Emhoff

Kate Winslet – Dr Erin Mears

Elliott Gould – Dr Ian Sussman

Chin Han – Sun Feng

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 20 =