Krakowski Festiwal Filmowy 31.05 – 07.06.2020 odc. 12.

Krakowski Festiwal Filmowy 31.05 – 07.06.2020 odc. 12.

Relacja z 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dziś ostatni dzień Festiwalu, jak zwykle „za krótko”. Zawsze „za mało” czasu na obejrzenie wszystkich ciekawych filmów. Cóż czas nie jest z gumy, a filmów do wyboru bardzo dużo.

Najbardziej zapamiętam filmy „xABo: Ksiądz Boniecki” w reżyserii Aleksandry Potoczek oraz „Cienie bez słońca”, który zrealizował Mehrdad Oskouei. Zrobił na mnie wrażenie jeszcze jeden film „Autoportret” produkcji norweskiej. Film opowiada o Lene Marie Fossen, ciężko chorej na anoreksję, nie mogącej sobie poradzić z problemem – młodej kobiecie, dla której całym życiem jest fotografia. Najczęściej robi portrety ludziom spotkanym na ulicy. Jednak najbardziej w świecie znana jest z autoportretów. To piękny i w gruncie rzeczy bardzo pozytywny film o radzeniu sobie z własnymi problemami i próbie przeciwstawienia się nim.

Jak teraz piszę to podsumowanie to w zasadzie wszystkie te filmy, przedstawiają bohaterów, którzy walczą o siebie. Ksiądz Boniecki musi poradzić sobie z zakazami nakładanymi na jego działalność pisarską, dziennikarską. Bohaterki „Cienie bez słońca” walczą o swoje w kraju zdominowanym przez mężczyzn. Niestety ich walka zmusza ich do najbardziej dramatycznego wyboru, jaki można sobie wyobrazić w życiu. I w końcu „Autoportret”, gdzie Lene walcząc z chorobą walczy o swoje życie nie tylko w sensie zdrowotnym, ale i realizacji swoich marzeń i celów zawodowych.

Jaki film wygra? Dowiemy się już za kilka godzin. 0 19.00 rozpocznie się bowiem Gala Zamknięcia 60. Festiwalu.

Dziękuję wam serdecznie za bycie ze mną w tym czasie. ? Zapraszam na kolejny Festiwal, w przyszłym roku. Mama nadzieję, że się spotkamy, jeśli nie na salach kinowych to on-line.

Pozdrawiam serdecznie

Gosia Stanek

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =