Miloš Forman (1932-2018) – reżyser

Miloš Forman (1932-2018) – reżyser

Miloš Forman to reżyser – o którym śmiało można powiedzieć – kultowy. Wychodzące spod jego ręki filmy, z reguły stawały się od razu filmami wchodzącymi w kanon klasyki kina / historii filmu. Jego pierwsze filmy reprezentują czechosłowacką Nową Falę i utorowały mu drogę do międzynarodowej kariery. Są odzwierciedleniem, życia w czasie wszechobecnie panującej komuny. Kto nie pamięta, albo choć raz nie zetknął się z cytatem, kadrem lub fragmentem z takich filmów jak „Czarny Piotruś”, „Miłość blondynki” czy „Pali się, moja panno”?  Część scen z tych filmów stało się kultowymi. Dla mnie te filmy są tak samo aktualne w obecnych czasach jak filmy Barei.

Tak dla waszej ciekawości te trzy filmy są dostępne na dwóch platformach:

Dafilms.pl:

Czarny Piotruś” (1963, Czechosłowacja) (wersja: ścieżka dźwiękowa CZE, Napisy ENG)

Tytułowy bohater wkracza powoli w świat dorosłości. Podpatrujemy jego życie, dziewczyny, rodziny. Reżyser portretując bohaterów, stara się uchwycić panujący w owym czasie klimat.

Netflix.pl:

Miłość blondynki” (1965,

Film reprezentuje czechosłowacką Nową Falę. Prowincjonalne miasteczko cierpi na brak mężczyzn. Młode dziewczyny nie mają z kim się bawić, zakładać rodzin, dlatego uciekają do większych miast. Władze miasteczka próbują temu przeciwdziałać. Niestety nieskutecznie.

Pali się, moja panno” (1967,

Film reprezentuje czechosłowacką Nową Falę. Ten film to gorzka komedia, a wręcz okrutną. Cała akcja dzieje się w trakcie jednego wieczoru, kiedy to odbył się Bal Strażaka. Uczestniczymy w przygotowaniach, zabawie, której główną atrakcją ma być wybór Królowej Piękności.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + dziesięć =