Miss Nikki and Tiger Girls (2012)

Miss Nikki and Tiger Girls” (2012)

Miss Nikki and the Tiger Girls

Reżyser: Juliet Lamont

Scenariusz: Juliet Lamont

Zdjęcia: Juliet Lamont, Tom Jefferson

Produkcja: Australia

Gatunek: Dokumentalny

Premiera w kinach Polska: brak danych

Czas trwania: 82 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

The Tiger Girls, znana pod nazwą The Me N Ma Girls to pierwsza w Birmie żeńska grupa muzyczna, powstała w lutym 2010 roku. Zespół tworzy pięć ambitnych, utalentowanych młodych dziewczyn, wyłonionych w drodze castingu, zorganizowanego przez australijską tancerkę i performerkę Nikki May, zwaną Miss Nikki oraz birmańskiego producenta Petera Theina.

The Tiger Girls śpiewają muzykę na pograniczu popu i hip – hopu, stylizując się na birmańską wersję Spice Girls, skąd zresztą wziął się pomysł na pierwotną nazwę zespołu. Ich pierwszy album „Year of the Tiger Girls” zawierał 10 piosenek, stanowiących covery popularnych muzycznych utworów, z nieco zmienionymi tekstami, przetłumaczonymi na język birmański.

W 2011 roku grupa zmieniła nazwę na The Me N Ma Girls, jako skrót od The Myanmar Girls (Birmańskie dziewczyny), co miało być wyrazem wiary w to, że młode Birmanki są w stanie zmienić oblicze i mentalność ich konserwatywnego kraju.

W Birmie kobietom występującym w klubach nie jest łatwo. W Birmie piosenkarki powszechnie uznaje się za prostytutki, skutecznie utrudniając karierę oraz występy. Doskonale wiedzą o tym członkinie zespołu, ale dla nich śpiewanie w The Tiger Girls to jedyna szansa na ucieczkę od ponurej codzienności, a przede wszystkim wyraz protestu przeciw społecznej i kulturowej presji. Birma to kraj, który do tej pory znany był raczej z politycznych represji, aniżeli z wolnej i nieskrępowanej niczym muzycznej sceny, szczególnie w wykonaniu młodych kobiet. Film pokazuje, że tego typu działalność jest tam dziś możliwa.

The Tiger Girls to nie tylko nowoczesny zespół muzyczny, w którym każda z dziewczyn ma swój styl, osobowość i talent, ale również narzędzie polityczne. Dzięki walce z birmańską cenzurą zespół zyskał międzynarodowe uznanie. W maju 2012 roku, podczas wizyty w Birmie amerykańskiego ambasadora, piosenkarki zaśpiewały kontrowersyjną polityczną piosenkę „Come Back Home”, a już w czerwcu 2012 roku podpisały kontrakt z amerykańską wytwórnią płytową.

Opis festiwalowy.

https://youtu.be/cScWjBcc9f4

Obsada:

Wai Hnin,

Ah Moon,

Htike Htike,

Cha Cha,

Kimmy,

Nikki May

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + siedemnaście =