Moja polska dziewczyna (2018)

Moja polska dziewczyna” (2018)

My Friend the Polish Girl

Reżyser: Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek

Scenariusz: Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek

Zdjęcia: Michał Dymek

Muzyka: Tara Creme

Produkcja: Polska, Wielka Brytania

Gatunek: Dramat

Premiera w kinach Polska: 05.2020

Czas trwania: 87 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Moja polska dziewczyna” to film w filmie, który czerpie mocno ze stylistyki paradokumentu, jest też bliski estetyce vlogów, tworząc w ten sposób unikatowy naturalizm formy i gry aktorskiej. Debiut fabularny Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka stanowi refleksję na temat zaborczej relacji pomiędzy reżyserem, bohaterem oraz widzem.

Młoda, bogata amerykańska reżyserka Katie Broughton chce zrealizować dokument o emigrantach mieszkających w post-Brexitowym Londynie. Na castingu jej uwagę przykuwa pochodząca z Polski Alicja. Bezrobotna aktorka, pracująca w jednym z londyńskich kin, która ledwie wiąże koniec z końcem.

Alicja ma w sobie wiele sprzeczności, czym od razu zwraca na siebie uwagę Katie. Z jednej strony nieśmiała i tajemnicza, z drugiej prowokująca i buzująca seksualnością dziewczyna, za której zachowaniem stoi dramatyczna historia. Alicja nie może znaleźć upragnionej pracy w swoim zawodzie, jej chłopak umiera na raka. Katie jest tak zafascynowana nowo poznaną kobietą, że postanawia nakręcić film o niej.

W trakcie realizacji dokumentu, natarczywość Katie, która próbuje ingerować w losy własnej bohaterki oraz wykorzystująca swoją seksualność Alicja, wprowadzają na plan niezdrową atmosferę, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Film, który miał być dokumentem o życiu Alicji na emigracji, staje się eksploracją ukrytych pragnień i ciemnych stron, zarówno bohaterki jak i reżyserki. Obie wciągają się nawzajem w niebezpieczną grę.

Relacja między Alicją i Katie odzwierciedla częste i bezwzględne traktowanie emigrantów w Wielkiej Brytanii. Zarówno zmysłowy jak i wizualnie surowy film zgłębia problematykę władzy i kontroli nad intymnością drugiej osoby.

Źródło materiały prasowe: Aurora Films.

Obsada:

Aneta Piotrowska – Alicja Dąbrowska

Emma Friedman-Cohen – Katie Broughton

Daniel Barry – Michael

Andy Abbott – Alex

Darren Rose – Mike

Max Davis – Max

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 12 =