Oko w oko. Reżyser-bohater. Krakowski Festiwal Filmowy 2021

Oko w oko. Reżyser-bohater.

Jak co roku Krakowski Festiwal Filmowy stawia na bardzo ciekawą oprawę graficzną. W tym roku identyfikacja wizualna 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapowiada się również bardzo ciekawie i nowatorsko.

Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko fascynujące filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata, ale także ich twórcy. Zarówno utytułowani filmowcy, wielokrotnie nagradzani na prestiżowych festiwalach międzynarodowych jak i debiutanci. To właśnie im poświęcona jest tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu stworzona przez duet projektantów, Kubę Sowińskiego i Jakuba De Barbaro.

Na plakatach 61.Krakowskiego Festiwalu Filmowego widzimy fotografie portretowe reżyserek i reżyserów, których twarze zasłaniają wycinki z filmowych klatek, ukazujące protagonistów zwróconych w ich stronę. Postaci wydają się patrzeć na siebie. Na cykl projektów składa się kilkanaście par postaci, które utożsamiają osobistą, intymną relację reżysera i bohatera filmu. To jakość tej relacji wpływa na finalny kształt filmu.

Wyrazisty bohater, mocny temat, fascynująca opowieść mogą też przysłonić samą postać twórcy filmu, który przyjmuje rolę skupionego obserwatora, tajemniczego towarzysza, dyskretnego powiernika lub niewidzialnego demiurga. Co ciekawe, Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z nielicznych, który przyznaje nagrody właśnie reżyserom, a nie producentom filmowym, jak czynią to inne festiwale. Niezwykle ważnym elementem wydarzenia są także spotkania publiczności z twórcami festiwalowych filmów.

Ponadto, jak podkreśla Kuba Sowiński, współautor koncepcji, na plakatach “nie widzimy twarzy co może ilustrować obecny czas pandemii, przymusowego odosobnienia i zakrywających nas masek, które powodują że możemy nawet nie znać wyglądu nowo poznawanych osób”.

W 2011 roku Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczął współpracę z duetem projektantów, Kubą Sowińskim i Jakubem de Barbaro, którzy zdecydowali się zastąpić coroczny autorski plakat Festiwalu nowatorskim konceptem, który mimo znaczących modyfikacji wizualnych realizowany jest konsekwentnie do tej pory.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 15 =