Utoya, 22 lipca (2017)

Utoya, 22 lipca” (2017)

Utøya 22. juli

Reżyser: Erik Poppe

Scenariusz: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen

Zdjęcia: Martin Otterbeck

Muzyka: Wolfgang Plagge

Produkcja: Norwegia

Gatunek: Dramat

Premiera w kinach Polska: 16.11.2018

Czas trwania: 90 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

22 lipca 2011, kilka godzin po zamachu w Oslo, szaleniec otworzył ogień do obozowiczów na wyspie Utoya, zabijając 69 osób i raniąc blisko 100. Dramatyczna opowieść o najgorszym dniu w historii współczesnej Norwegii.

Główna bohaterka filmu 18-letnia Kaja przebywa na obozie ze swoją młodszą siostrą oraz grupą przyjaciół. Spotykamy się z nimi na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utoya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy wyjazdu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie? Nikt nie spodziewa się, że za chwilę w ich życiu rozegra się najgorszy z możliwych scenariuszy.

Reżyser podąża kamerą za Kają, inscenizując feralne 72 minuty walki o życie. „Nigdy tego nie zrozumiesz”, mówi bohaterka do telefonu, który pojawia się w kadrze dopiero później. Przede wszystkim bowiem swoje słowa Kaja kieruje do nas… widzów.

Źródło materiały prasowe: Aurora Films.

Obsada:

Andrea Berntzen – Kaja

Aleksander Holmen – Magnus

Brede Fristad – Petter

Elli Rhiannon Müller Osbourne – Emilie

Sorosh Sadat – Issa

Ada Eide – Caroline

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 11 =