Złe baśnie (2020)

Złe baśnie” (2020)

Favolacce

Reżyser: Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo

Scenariusz: Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo

Zdjęcia: Paolo Carnera

Produkcja: Włochy, Szwajcaria

Gatunek: Dramat

Premiera w kinach Polska:10.09.2021

Czas trwania: 101 min.

Kategoria wiekowa: 16

Upalne lato, rzymskie przedmieścia. Lejący się z nieba żar sprawia, że czas stoi tu niemalże w miejscu. Do włoskiej sielanki jednak daleko, zwłaszcza, gdy przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo. Rzeczywistości, w której każda chwila jest jak zgrzyt noża po szkle. Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle, że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej historii. Ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu.

Opis festiwalowy.

Akcja filmu rozgrywa się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni…

Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. Oryginalny tytuł „Favolacce” jest połączeniem włoskich słów „favole” – opowieść oraz „parolacce” – przekleństwo.

Opis Aurora Films

 

Obsada:

Elio Germano – Bruno Placido

Tommaso Di Cola – Dennis Placido

Giulietta Rebeggiani – Alessia Placido

Gabriel Montesi – Amelio Guerrini

Justin Korovkin – Geremia Guerrini

Barbara Chichiarelli – Dalila Placido

Lino Musella – Profesor Bernardini

Ileana D’Ambra – Vilma Tommasi

Max Malatesta – Pietro Rosa

Aldo Ottobrino – Padre di Ada

Cristina Pellegrino – Susanna Rosa

Giulia Melillo – Viola Rosa

Laura Borgioli – Ada Tartaglia

Enrico Pittari – Cugino di Amelio

Sara Bertelà – Preside

Federico Majorana – Mattia

Raquel Electra  Raquel Electra               

Giulia Galiani – Madre di Ada

Massimiliano Tortora – Narrator (głos)

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 12 =