Gran Torino (2008)

Gran Torino” (2008)

Reżyser: Clint Eastwood

Scenariusz: Nick Schenk

Zdjęcia: Tom Stern

Muzyka: Kyle Eastwood, Michael Stevens

Produkcja: USA, Niemcy, Australia

Gatunek: dramat

Premiera w kinach Polska: 27.03.2008

Czas trwania: 116 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Emerytowany mechanik zabija czas majsterkowaniem, piciem piwa i comiesięcznymi wizytami u fryzjera. Zgorzkniały weteran wojny w Korei utrzymuje w stanie gotowości swoją lśniącą strzelbę typu M-1 i ufa tylko swojemu psu Daisy. Ludzie, których niegdyś nazywał sąsiadami, dawno już zmarli lub po prostu wyjechali. Ich miejsce zajęli imigranci z plemienia Hmong w południowo-wschodniej Azji, których Kowalski chronicznie nie znosi. Zirytowany prawie wszystkim, co go otacza – od cieknącego dachu, nieskoszonego trawnika czy otaczających go zewsząd twarzy obcokrajowców, poprzez gangi zakładane przez ludzi Hmong, latynoskich i afroamerykańskich nastolatków uważających się za panów dzielnicy i włóczących się bez celu, po własne dzieci, które dorosły i stały się dla niego zupełnie obcymi ludźmi – życie Walta to wegetacja. Wszystko zmienia się pewnej nocy, kiedy w jego życie niespodziewanie wkracza nieśmiały szesnastoletni Tao (Bee Vang). Namówiony przez kumpli z sąsiedztwa próbuje ukraść ukochany samochód Kowalskiego – Forda Gran Torino rocznik ’72.

Ku zaskoczeniu wszystkich Walt stawia czoła nie tylko niedoszłemu młodocianemu złodziejowi, ale także całemu gangowi. Wbrew samemu sobie staje się bohaterem całej dzielnicy. Swoim zachowaniem zyskuje szczególne uznanie w oczach matki Tao i jego starszej siostry, które nalegają, aby chłopak odpracował u Walta swój występek. Mimo początkowej niechęci do swoich nowych sąsiadów Walt przyjmuje pomoc ze strony Tao przy drobnych naprawach, nieświadom tego, że w ten sposób daje początek przyjaźni, która odmieni życie ich obu.

Dzięki uprzejmości ze strony Tao i jego rodziny Walt zaczyna powoli odkrywać prawdę zarówno o swoich nowych sąsiadach, jak i o sobie samym. Ci ludzie – uciekający od okrutnej przeszłości z głębokiej azjatyckiej prowincji – mają z Waltem więcej wspólnego, niż on sam miał kiedykolwiek z własną rodziną. Otwierają przed nim zakamarki jego własnej duszy, która od początku wojny była skrzętnie ukryta przed światem.

Źródło materiały prasowe: Warner Bros.

Obsada:

Clint Eastwood – Walt Kowalski

Christopher Carley – Ojciec Janovich

Bee Vang – Thao Vang Lor

Ahney Her – Sue Lor

Brian Haley – Mitch Kowalski

Geralsine Hughes – Karen Kowalski

Brooke Chia Thao – Vu 

Scott Eastwood – Trey

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + piętnaście =