Polowanie na króliki (2002)

Polowanie na króliki (2002)

Rabbit-Proof Fence

Reżyser: Phillip Noyce

Scenariusz: Christine Olsen (na podstawie powieści Doris Pilkington)

Zdjęcia: Christopher Doyle

Muzyka: Peter Gabriel

Produkcja: Australia

Premiera Polska: 21.03.2003

Molly Craig, 14-letnia Aborygenka, Daisy Craig  – jej 8-letnia siostra Daisy oraz 10-letnia Gracie – ich kuzynka zostają odebrane swoim matkom i umieszczone w odległym ośrodku Moon River. Nastąpiło to zgodnie z obowiązującym w Australii prawem. Od lat 30. XX wieku do 1971 r. prawo zezwalało władzom na odbieranie dzieci ze związków mieszanych rodzinom aborygeńskim. Głównym strażnikiem „czystości rasowej” przez 45 lat był A. O. Neville, Komisarz do Spraw Aborygenów.

Dziewczynki nie mogąc wytrzymać rygoru panującego w ośrodku prowadzonym przez zakonnice, postanawiają uciec. Siłę daje im wielka tęsknota za matkami. Za uciekinierkami rozpoczyna się pościg, którym dowodzi osobiście Komisarz Neville. A śladów szuka najlepszy aborygeński tropiciel Moodoo oraz policja.

Dziewczynki, całą drogę – ponad 1500 mil – przebyły pieszo, aby nie pozostawiać po sobie zbyt wielu śladów. Spotykają na swojej drodze różnych ludzi, część z nich pomaga im, część niestety donosi władzom, a nawet uczestniczy w zakładaniu zasadzek. Większość drogi – z 2 miesięcznej wędrówki – szły wzdłuż gigantycznego ogrodzenia przeciw królikom, przecinającego kontynent.

Opis: Gosia Stanek

Obsada:

Everlyn Sampi – Molly Craig

Tianna Sansbury – Daisy Craig

Laura Monaghan – Gracie Fields

David Gulpilil – Moodoo

Kenneth Branagh – A.O. Neville

Debroah Mailman – Mavis

Jason Clarke – Constable Riggs

Ningali Lawford – Mama Molly

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =