Powrót do przeszłości – „Plan doskonały” (2006) – gwiazdorska obsada i Spike Lee

Swojego czasu byłam wielką fanką filmów Spike Lee. Takie filmy jak „Mo’Better Blues”, „Malcolm X”, „Autobus” były tymi ulubionymi. Potem jakoś zapadła cisza. Ale nie twórcza cisza tego reżysera, tylko nowe filmy, które kręcił nie były już tak mocne i wciągające. Nie poruszały ważnych społecznie problemów. Mam takie wrażenie, że w pewnym momencie Lee zaczął odcinać kupony i rozmieniał się na drobne. I przyszedł 2006 rok i film „Plan doskonały”. Na początku pomyślałam, Lee wziął się za totalną komercję. Film sensacyjny w gwiazdorskiej obsadzie. Jodie Foster, Clive Owen, Denzel Washington, Willem Dafoe. Pomimo to stwierdziłam, że obejrzę. A co mi tam, zwłaszcza, że uwielbiam Clive’a Owena.

Cała akcja zaczyna się klasycznie. Dalton – doświadczony przestępca – razem ze swoimi współpracownikami napada na bank. Biorą zakładników. Oczywiście pojawia się policyjny negocjator Keith Frazier i Madeleine White, kobieta, która działa w imieniu tajemniczych wpływowych osób. I tu kończy się podobieństwo do klasycznych filmów o napadach na bank. Zaczyna się pojedynek pomiędzy, trójką bohaterów Daltonem, Frazierem i White. Walka o przeciągnięcie szali na swoją stronę i wygranie swoich własnych interesów. Każde z nich ma inny interes, każde z nich działa, aby zrealizować swój plan. W sumie najgorzej ma policyjny negocjator Dalton, ma zadbać o bezpieczeństwo zakładników, uniemożliwić kradzież, złapać bandytę, a do tego zadbać o interesy „wpływowych ludzi” reprezentowanych przez White.

Nie tak dawno obejrzałam sobie ponownie ten film. I nadal dobrze się go ogląda. Trzyma w napięciu, jak porządny film sensacyjny. Washington, Owen i Foster świetnie sprawdzają się w powierzonych im rolach. Fajny montaż. I tak nieśpiesznie budowana akcja, jednocześnie trzymająca w napięciu do samego końca. A zakończenie to jak dla mnie prawdziwy majstersztyk.

Całe napięcie w filmie jest budowane między ludźmi. W warstwie psychologicznej. Nie jest to kolejna sensacyjna produkcja mającą nas zachwycić efektami i brawurową akcją. W tym filmie tego nie znajdziecie. Ale  warto go obejrzeć. Świetne kino. Polecam.

Film „Plan doskonały” dostępny jest na HBO GO i Prime Video (pod tytułem „Inside Man”).

Pozdrawiam i miłego seansu

Gosia Stanek

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + sześć =