Powrót do przeszłości – seriale na platformach

Powrót do przeszłości – seriale

Wspomnień czar. Powrót do przeszłości. Tej filmowej i serialowej. Dziś mały przegląd platform Netflix i HBO GO w poszukiwaniu starych kultowych seriali, które są dostępne i można obejrzeć. Albo po raz pierwszy. Lub, by wspomnieć dawne czasy.

„Star Trek: Seria oryginalna” (1966-1969) – NETFLIX

Wspomnień czar. Na platformie Netflix można przypomnieć sobie serial „Star Trek”, kręcony w latach 1966-1969 – 3 sezony. Twórcą był Gene Roddenberry. A w rolach głównych wystąpili William Shatner (Kapitan James T. Kirk), Leonard Nimoy (Komandor Spock), DeForest Kelley (Dr Leonard „Bones” McCoy), George Takei (Porucznik Hikaru Sulu).Ale z całej tej obsady głównie pamiętało się Kirka i Spocka. Reszta była tłem. Po latach pierwsze 3 sezony zaczęto określać jako „Star Trek: Seria oryginalna”. Co ciekawe na początku seria w ogóle nie cieszyła się popularnością. Ale jej wielokrotne powtarzanie spowodowało, że z czasem zyskała ogromną popularność. I tak powstawały nowe części serialu i filmy fabularne. A potem nie trzeba było długo czekać na gadżety i gry wideo.

Na Netflix oprócz sezonu pierwszego, są dostępne też kolejne z 1993, 1999, 2000, 2004, 2020 i animowana wersja z 1973 roku. Taka ciekawostka, w animowanej wersji „Star Trek” z 1973 roku, bohaterom głos podkładali aktorzy znani z pierwszego serialu, czyli William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley.

„Przyjaciele” (1994-2003) – HBO GO

Na HBO GO natomiast można przypomnieć sobie serial „Przyjaciele” wszystkie 10 sezonów zaczynając od 1994 roku. Grupa przyjaciół spotyka się w swojej ulubionej kawiarni, lub w mieszkaniach Joey’a lub Moniki. Towarzyszymy im w każdej chwili, praca, związki, relacje z najbliższymi, problemy. Wszystko się przeplata. Główni bohaterowie to Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler, Ross. Wiem wiem ten serial jest kultowy, bohaterowie znani wszystkim. Ale muszę przyznać że jakoś nie wpadłam w wir oglądania tego serialu.

Część z aktorów grających główne postaci w serialu niestety powieliło „klątwę” grania w kultowym serialu. Tylko Jennifer Aniston udaje się cały czas grać w filmach. W większości to komedie romantyczne, lub inne komedie. Ale zawsze to coś. Pozostali aktorzy no niestety, nie przebili do tej pory „szklanego sufitu” i największym osiągnięciem jest gra w „Przyjaciołach”.

 

„Rodzina Soprano” (1999-2007) – HBO GO

Kiedyś to był serial, który przyciągał tłumy przed telewizorami. Tony Soprano mąż i ojciec, będący ważnym członkiem mafii w New Jersey. Wszystko pięknie się układa do czasu gdy Tony zaczyna cierpieć na nagłe ataki paniki. A do tego kłopoty w domu. W końcu postanawia skorzystać z pomocy psychiatry. Niecodzienna sytuacja jak na wielkiego mafioso.

Jest to jeden z seriali, których nie oglądałam w ogóle. Nawet nie widziałam pół odcinka. Nigdy nie chciało mi się czekać przed telewizorem do późnych godzin wieczornych, aby go oglądać. Ale za to pamiętam odtwórcę głównej roli w serialu Jamesa Gandolfini. To jeden z tych nielicznych aktorów, którym udało się uniknąć „pułapki” grania w kultowym serialu. Zarówno przed jak i po zagraniu w „Rodzinie Soprano” udało mu się stworzyć ciekawe postaci pierwszoplanowe, drugo planowe czy epizodyczne w innych produkcjach jak np. w „Romance & Cigarettes”, „Człowiek, którego nie było”. Gdyby nie zbyt szybka śmierć, to zobaczylibyśmy aktora w jeszcze wielu niezapomnianych rolach.

 

„Seks w wielkim mieście” (1999-2003) – HBO GO

Kolejny kultowy serial dostępny od pierwszego sezonu. Film o czterech przyjaciółkach, ich związkach, relacjach i …. modzie. Był to pierwszy serial tak otwarcie mówiący o seksie i to przez kobiety. Wylansował on aktorki Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon, Kim Cattrall i Kristin Davis.

Kolejny serial, którego nie oglądałam w ogóle. Kiedyś koleżanka namówiła mnie na filmową wersję tego serialu. Co było porażką. No ale cóż. Czasem nawet gniota trzeba obejrzeć.

Gra w tym serialu to kolejne potwierdzenie, że udział w kultowej produkcji nie pomaga w dalszej karierze. Żadna z aktorek nie zrobiła oszałamiającej kariery. Jedynie ostatnio Cynthia Nixon zagrała w świetnie przyjętym serialu dramatycznym „Ratched” wyprodukowanym przez Netflix.

 

„Jezioro marzeń” (1998-2003) – NETFLIX

Nadmorskie miasteczko w Massachusetts. W pięknych okolicznościach przyrody poznajemy czwórkę nastolatków, którzy powoli wkraczają w dorosłość. Pierwsze miłości, pierwsze zauroczenia, problemy w szkole. Serial był całkowitym przeciwieństwem innego młodzieżowego serialu o dorastaniu, czyli „Beverly Hills, 90210”, który powstał dużo wcześniej. Przy nim „Jezioro marzeń” to bardziej serial dla „pensjonarek” czy wychowanków szkoły parafialnej.

W główne role wcielili się James Van Der Beek (Dawson), Katie Holmes (Joey), Joshua Jackson (Pacey), Michelle Williams (Jen). Z tej grupy aktorów największą karierę zrobiła Michelle Williams. Mogliśmy ją zobaczyć w naprawdę niezłych filmach „Manchester by the Sea”, „Take This Waltz”, „Wyspa tajemnic”, „Tajemnica Brokeback Mountain”. Katie Holmes, chyba najbardziej znana zrobiła się z powodu małżeństwa z Tomem Cruise. Patrząc na jej filmografię, to nie ma z czego wybierać.

 

Pozdrawiam

Gosia Stanek

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 5 =