Whiplash (2014)

„Whiplash” (2014)

Reżyser: Damien Chazelle

Scenariusz: Damien Chazelle

Zdjęcia: Sharone Meir

Muzyka: Justin Hurwitz

Produkcja: USA

Gatunek: Dramat, Muzyczny

Premiera w kinach Polska: 02.01.2015

Czas trwania: 105 min.

Kategoria wiekowa: brak danych

Andrew Neiman jest 19-letnim perkusistą jazzowym marzącym o wielkości, niepewnym jednak tego czy jego marzenie kiedykolwiek się spełni. Naznaczony niepowodzeniem pisarskiej kariery ojca, Andrew za wszelką cenę pragnie dostać się do czołówki elitarnego konserwatorium. Pewnego wieczoru, Terence Fletcher, dyrygent znany zarówno ze swojego talentu pedagogicznego, jak i drastycznych metod nauczania, zauważa ćwiczącego na perkusji Andrew. Chociaż tego wieczoru Fletcher zamienia z chłopcem zaledwie kilka słów, zapala w nim iskrę pasji. Ku zaskoczeniu Andrew, następnego dnia Fletcher prosi go o dołączenie do swojego zespołu. Ta jedna decyzja zmienia na zawsze życie młodego człowieka.

Początkowo, Andrew jest tylko „zmiennikiem”, a jego zadanie ogranicza się do przewracania stron z nutami „głównemu” perkusiście. Podczas konkursu, w którym ma zagrać zespół, okazuje się, że wskutek przypadku czy też sabotażu głównemu perkusiście giną nuty. Andrew, który nauczył się ich na pamięć ma szansę zagrać. Chociaż zraża to do niego kolegów z zespołu, wygrywają konkurs, a Andrew zostaje nowym pupilkiem Fletchera.

Dzięki akceptacji nauczyciela, Andrew w końcu zbiera się na odwagę i zaprasza na randkę Nicole, kasjerkę z lokalnego kina, w której się do tej pory skrycie kochał. Na randce, Andrew jest jednak tak bardzo pochłonięty muzyką, że stanowi to zagrożenie dla jego najbardziej szczerych romantycznych uniesień.

Niemal maniakalne wysiłki Andrew zmierzające do osiągnięcia perfekcji są dodatkowo napędzane balansującą na krawędzi taktyką psychologiczną Fletchera. Rodzina Andrew ledwie poznaje ogarniętego obsesją, siedzącego przy stole z kamienną twarzą młodego człowieka. Im bardziej zbliża się do perfekcji tym węższe staje się grono jego przyjaciół, a ostatecznie pozostaje mu tylko Fletcher. I nawet ta relacja zostaje zagrożona przez olbrzymie ambicje Andrew.

Filmowa podróż, którą można alternatywnie postrzegać jako pogrążanie się w szaleństwie lub wznoszenie ku wielkości osiągnie swoje crescendo na scenie Carnegie Hall, która nigdy nie wybacza.

Źródło materiały prasowe: United International Pictures Sp z o.o.

Obsada:

Miles Teller – Andrew Neimann

J.K. Simmons – Terence Fletcher

Paul Reiser – Jim Neimann

Melissa Benoist – Nicole

Austin Stowell – Ryan Connolly

Nate Lang – Carl Tanner

Chris Mulkey – Wujek Frank

Damon Gupton – Pan Kramer

Suanne Spoke – Ciocia Emma

Max Kasch – Sąsiad

Charlie Ian – Dustin

Jayson Blair – Travis

Kofi Siriboe – Basista (Nassau)

Kavita Patil – Asystentka Sophie

C.J. Vana – Metz

Tarik Lowe – Pianista (Studio Band)

Tyler Kimball – Saksofonista (Studio Band)

Rogelio Douglas Jr. – Trębacz (Studio Band)

Adrian Burks – Trębacz (Studio Band)

Calvin C. Winbush – Saksofonista (Studio Band)

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =